fbpx

konkurs_japonia_baner

Pierwszy z dwunastu etapów konkursu biżuteryjnego Kalendarz Royal-Stone 2018 inspirowany Japonią.

Spośród bogatego wachlarza skojarzeń, symboli, historii, sztuki i kultury Japonii postanowiłam wykonać wisior, którego inspiracją był tradycyjny strój japoński- kimono (dosłownie „coś do noszenia na sobie”). Pierwotnie słowem kimono określano każde ubranie, później zaczęto je stosować tylko do konkretnego ubioru, który wciąż noszony jest przez kobiety, mężczyzn i dzieci. Kimono to ubiór o kroju prostym, w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok Rękawy są długie i na całej długości bardzo szerokie – nawet do pół metra. Według tradycji, kobiety nie mające męża powinny nosić kimono o wyjątkowo długich rękawach, sięgających niemal podłogi. Szata jest owinięta wokół ciała, przy czym lewa strona powinna być zawsze na wierzchu. Całość ubioru uzupełnia szeroki pas wiązany na plecach, zwany obi. Typy kimono różnią się wymową symboliczną, niosą też przesłanie o charakterze interpersonalnym. Dobór ubioru zależy od wieku kobiety i jej stanu cywilnego, jak również od okazji. Ja wybrała kimono typu „Komon”, które po polsku oznacza-drobny wzór. Kimono to zdobione jest drobnym, powtarzalnym wzorem na całej powierzchni. Dość swobodne, można je nosić po mieście lub ubrać się w nie (dobrawszy odpowiednie obi) do restauracji.

3ab0257b04f1e18f9a5c811665e193d6

Naszyjnik wykonałam w całości z czystego srebra, łącząc ze sobą kilka elementów, które w całości tworzą formę kimono. Głównym elementem zdobniczym jest tu ornament wykonany techniką „Minankari”, który wypełnia większą powierzchnie wisiora. Było to dla mnie nie lada wyzwanie, ponieważ tworzenie tak dużych powierzchni emalii jest trudne i ryzykowne z powodu częstego pękania dużych powierzchni emalii. Dodatkowo wisior ozdobiłam delikatnymi koralikami kamienia księżycowego o niezwykłej biało- przeźroczystej mieniącej się barwie, które dodają lekkości temu dość dużemu wisiorowi.

DSC_0004 (Copy)Anna_Betley4 (Copy)Anna_Betley5 (Copy)

 

 

 

 

 

 

 

Japonia okazała się dla mnie szczęśliwa. Naszyjnik „Komon” zajął II miejsce i będzie reprezentować pracownię Samaia Jewellery w kalendarzu Royal-Stone 2018.

17965730_1768492226797276_859249875_n